Ergen Günleri 24

Kendine Zarar Verme ve İntihar Davranışı
24.
ERGEN GÜNLERİ
İçeriğe git

Değerli Meslektaşlarımız,

24. Ergen Günleri 21-23 Kasım 2019 tarihlerinde, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Ergen Komisyonu ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliği ile Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.


Ergenlik dönemi gencin yaşamında önemli değişikliklerin yaşandığı bir süreç olup; çocukluktan erişkinliğe geçiş evresidir. Deneme ve yanılma, başarma ve kaybetme, aidiyet kurma ve farklılıkları koruma, anlam arama, kendini ispatlama ve var oluş biçimi edinme sürecidir. Bedensel ve fizyolojik değişimlerin yanı sıra ruhsal değişimlerin yaşandığı bu dönemde kendine zarar verme davranışı ve intihar girişimi giderek daha sık karşımıza çıkmaktadır. Her intihar girişimi ciddi bir eylemdir. Kendine zarar verme davranışı yaşamın sonraki yıllarında ruh sağlığı problemlerini ve intihar davranışı riskinin arttırmaktadır. Ergenin başetmekte zorlandığı yalnızlık, mutsuzluk, değersizlik, yetersizlik, kayıp gibi duygular, çaresizlik, umutsuzluk ve psikiyatrik hastalıklar kendine zarar verme ve intihar davranışıyla ilişkili olabilir. Giderek sanal sosyallikle yalnızlaştığımız günümüzde, toplumun değer yargılarını, görüş ve eğilimlerini şekillendiren medyanın kendine zarar verme ve intihar davranışı üzerindeki etkileri de önemli ve yönlendirici boyuttadır.  Bu nedenlerle 24. Ergen Günleri’nin ana temasını “Kendine Zarar Verme ve İntihar Davranışı” olarak belirledik.


Kasım ayında güzel Kayseri’mize sizleri davet etmekten mutluluk duyuyor ve bilime dönük yüzü ile Erciyes Üniversitesi’nde buluşabilmeyi ümit ediyoruz…


Saygılarımızla
Prof. Dr. Füsun ÇUHADAROĞLU ÇETİN
Sempozyum Eş Başkanı
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi A.D. Üyesi
Ergen Komisyonu BaşkanıTübitak tarafından desteklenmektedir.

Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi
Kongre ve Kültür Merkezi 21-23 Kasım 2019
İçeriğe dön